Stockholms Handelskammare

Stockholm är en av världens bästa städer
Publicerad den 2 October 2012


- Stockholmarna och näringslivet tycker att Stockholm är en bra stad att bo, leva och driva företag i. Vi hamnar högt i internationella rankningar över städers attraktivitet och konkurrenskraft, säger Fredrik Johansson, chef för analys och policy på Stockholms Handelskammare.
Stockholm är en attraktiv stad att driva företag i och för allmänheten är det en stad med väldigt hög livskvalitet, visar siffror i Stockholms Handelskammares "SWOT Stockholm", där över 1000 stockholmare och 400 företagsledare intervjuats.

- Även solen har fläckar. Mest oroande är bristen på bostäder som sätter käppar i hjulen för företag som rekryterar och för ungdomar som vill studera i Stockholm. Om åtta år kommer Stockholm att ha en brist på 210 000 bostäder om vi inte får upp byggtakten. Dessa siffror stämmer till eftertanke, avslutar Fredrik Johansson.  


arrow_small Ladda ned "SWOT Stockholm 2012" här


Rapportens huvudpunkter:

• 68 procent av stockholmarna tycker att tillgången på bostäder är dålig och 46 procent av företagen tycker att bostadsbristen är huvudskälet till att det är så svårt att rekrytera utifrån.
• 63 procent av stockholmarna tycker att Stockholm är en attraktivare stad att leva i jämfört med andra städer i Europa.
• 72 procent av företagen vill se fler tunnelbanelinjer och ökad turtäthet och drygt hälften av stockholmarna tycker att det är viktigast att satsa på tunnelbanan och pendeltågen.
• Nästan hälften av företagen tycker att Stockholm har ett bra eller mycket bra entreprenörsklimat.
• 17 procent av företagen tycker att samarbetet med universitet och högskolor fungerar dåligt.
• 47 procent av företagen upplever att de höga arbetsgivaravgifterna är den mest tillväxthämmande skatten.






Maria Rankka på sjätte plats bland Infrastruktursveriges mäktigaste

Publicerad den 12 June 2013






Imran Ahmad, ny i Handelskammarens styrelse: Här kan jag påverka på riktigt

Publicerad den 7 June 2013



Stockholms Handelskammares Stadsmiljöpris delas inte ut i år

Publicerad den 4 June 2013



Anders Borg på Handelskammarens årsmöte: ”Det måste bli enklare att bygga”

Publicerad den 27 May 2013

Fler nyheter
   Skriv ut
   Felanmäl sidan
 
Utbildningar & event
Se fler

Utveckla dina affärer

pixel_trans
i_arbit pixel_trans
i_kallkod pixel_trans
medlemstorget_icon pixel_trans
i_imm pixel_trans
i_value pixel_trans
i_document
Prenumerera på nyhetsbrevet
Läs senaste nyhetsbrevet!

Nyhetsbrevet kommer en gång i veckan. Ange din e-post nedan.

I love Fjollträsk

  STOCKHOLMSSNACK
 
Annons
qbrick
 

twitter

HANDELSDOKUMENT
solrosor

Expeditionen för ATA-carneter, intyg och handelsdokument hittar du på Malmskillnadsgatan 46, 7 trappor.

Öppettider:
Måndag till fredag, klockan 10.00-16.00.

pixel_trans
FRAMTIDSPROGRAM

pixel_trans
Beställ vårt framtidsprogram, där du får 50 förslag för en bättre huvudstadsregion.
SKILJEDOMSINSTITUTET "SCC"
skyskrapor
Tvistlösning vid ett av världens ledande skiljedomsinstitut.
HANDELSDOKUMENT
document
Spar tid och pengar vid internationell handel!
Använd våra ATA-carneter och andra handelsdokument.
BLOGGAT OM OSS
KOMMENTAREN
pixel_trans
Strategier och agendor – men när kommer besluten?
pixel_trans
Fredrik Sand IT-minister Anna-Karin Hatt har presenterat en strategi för rikets e-förvaltning. I och för sig inte fel, men...
MALMSKILLNADSGATAN 46, 7 TR, BOX 16050, 103 21 STOCKHOLM | TEL: 08-555 100 00 | FAX: 08-566 316 00 | INFO@CHAMBER.SE