Kontakt
|
A-Ö
|
In English
|
Pressrum
Hem
Näringspolitik
Tjänster
Nätverk
Internationell handel
Kurser & evenemang
Du är här:
Kommentaren
Informationschef på Stockholms Handelskammare.
Prenumera på Andreas Krohns blogginlägg
Prenumera på alla personers blogginlägg
En skatt är en skatt är en höjd skatt
4 December 2007
Momsen var tänkt som en tillfällig skatt. Den har dock inte avskaffats, utan höjts och höjts flera gånger. Fastighetsskatten var ursprungligen till för att finansiera ränteavdragen. Något som totalt sett var ekonomiskt neutralt för skattebetalarna. Nu är räntebidragen avskaffade, men fastighetsskatten kvar. När trängselskatten i London infördes lovade borgmästare Ken Livingstone att inte höja den. Den var först fem pund. Sedan åtta. Nu är den tio pund.
Den svenska trängselskatten hann inte ens införas förrän krav på höjningar började dyka upp. Annika Billström och Naturskyddsföreningen ville ha den på fler platser, till exempel Essingeleden. När den infördes permanent den 1 juli i år omfattade den plötsligt fler fordon, till exempel taxibilar. Det har fortsatt utredas om inte ännu fler fordon kan omfattas av skatten, till exempel motorcyklar.
Miljöbilar var först helt undantagna från skatten. Sedan begränsades undantaget till en viss tid. Nu föreslås att nya miljöbilar inte ska undantas alls. Anledningen till att fler fordon ska omfattas eller att sätta upp fler betalstationer eller höja skattesatsen är densamma. Politiker har oerhört svårt att låta bli en ny beskattningsmöjlighet. Vi har ganska få exempel på skatter som införts och sedan avskaffats, med förmögenhetsskatten som lysande undantag. Flera partier hotar dock att återinföra den.
De väljare som ger politiker mandat att införa nya skatter ska nog inte vänta sig att skatten stannar på de nivåer som först utlovas. Den som röstar för en ny skatt bör också vara beredd att betala det dubbla. Eller som i momsens fall nästan det tiofaldiga. Politiker har inte svårt att hitta nya utgifter att spendera pengarna på.
Det blir nämligen inte alls samma ramaskri när politiker höjer en skatt som när de lägger ner en myndighet som 95 procent av svenska folket inte ens visste fanns. Tyvärr.
Det finns inga kommentarer ännu.
Namn
E-postadress
Rubrik
Meddelande *
Fyll i tecknen nedan innan du sparar.
* Handelskammaren förbehåller sig rätten att plocka bort inlägg som anses stötande, rasistiska eller olagliga. Vi plockar också bort spam.
Skriv ut
Felanmäl sidan
Tipsa om sidan
Kommentarer av
Andreas Krohn
-
Vem ska jag skylla på?
-
Kommer folk att bryta mot lagen?
-
Vad gör en bra webbplats?
-
Ska sossarna socialisera Swedbank?
-
Med avundssjuka som drivkraft
-
Får FRA-debatten ett nästa steg?
-
Bättre svansföring i skattepolitiken
-
Stockholmsandan finns på Stockholmsmötet?
-
Det var Calles fel!
-
Nollsummespel i landet lagom
-
Kan alla bo vid vattnet?
-
Är Handelskammaren emot spårvagnar
-
Koldioxid är koldioxid - eller?
-
Kan man inte bygga Citybanan i Norrland?
-
Låt oss handla våra Alvedon på macken
-
Är vi verkligen franska bönder?
-
En skatt är en skatt är en höjd skatt
-
PR-tips till Borg - döp om värnskatten
-
Var politikerna modigare förr?
-
Sverige har fått en ny politisk fånge
-
Populister profiterar på citybanan
Skribenter
Sofia Linder
Stefan Johansson
Anna Wersäll
Andreas Åström
Fredrik Sand
Niklas Kåvius
Magnus Åkerman
Johan Treschow
Anna Malmgren
Andreas Krohn
Anna Wåglund Söderström
Helena Öman
Lotta Andersson
Tomas Rittsel
Per Hammarstedt
Thorbjörn Högberg
Charlotta Wahlberg
Karolina Krön
Sophia Nygård
Marcus Hellqvist
Karin Malmström
Carl-Johan Jargenius
Malin Dacke
Emelie Robertsson
Nicklas Lundblad
Linn Bergman
Anders Lundwall
Peter Egardt
Charlotte Nyberg
VÄSTRA TRÄDGÅRDSGATAN 9, BOX 16050, 103 21 STOCKHOLM | TEL: 08-555 100 00 | FAX: 08-566 316 00 |
INFO@CHAMBER.SE