Stockholms Handelskammare

Du är här:  Kommentaren
Populister profiterar på citybanan
4 April 2007

Det råder en nästan total politisk enighet om att Citybanan behöver byggas. De spår som finns genom Stockholm central kom till för 136 år sedan och den så kallade getingmidjan är så överbelastad att det försenar trafik över hela landet. Så behovet av Citybanan är alldeles uppenbart.

Att bygga Citybanan så att fler stockholmare kan ta sig till jobbet med kollektivtrafik i stället för bil innebär också stora miljövinster. Därför är enigheten lika stor om att detta totalt sett är bra för miljön.

Men det kommer inte att hindra populister från att göra poänger av problemen med att bygga Citybanan. Redan nu är de ute och försöker ta poäng. För visst är det lätt att göra politiska poänger om man varken behöver ta ansvar för konsekvenserna av sitt tyckande och heller inte behöver redovisa några alternativ.

När Åke Askensten (mp) i Stockholms City den 3/10 motsätter sig den galleria som ska byggas under Odenplan är det just den värsta typen av populism. Det är lätt att vara emot gallerian om man inte behöver redovisa hur de miljardbelopp som den bidrar till i Citybanans finansiering annars skulle tas fram. Det är ohederligt att vara populist eftersom han själv konstaterar att han är för Citybanan.

Nästa ut kommer att vara bullerpopulisterna. De kommer att skylla bullret på dem som beslutat om Citybanan. Hänga dem politiskt för det. De kommer att föreslå massa åtgärder som gör projektet dyrare. Utan att föreslå finansieringen av det. Eller några trovärdiga alternativ.

Detta är delvis förklaringen till trafik- och tåginfarkten i Stockholm. Det är tufft att politiskt försvara utveckling, tillväxt och ny infrastruktur. All heder till de politiker som står rakt i snålblåsten.

Det finns inga kommentarer ännu.


Namn

E-postadress

Rubrik

Meddelande *

Fyll i tecknen nedan innan du sparar.




* Handelskammaren förbehåller sig rätten att plocka bort inlägg som anses stötande, rasistiska eller olagliga. Vi plockar också bort spam.


   Skriv ut
   Felanmäl sidan
   Tipsa om sidan
 
Kommentarer av
Andreas Krohn
-Vem ska jag skylla på?

-Kommer folk att bryta mot lagen?

-Vad gör en bra webbplats?

-Ska sossarna socialisera Swedbank?

-Med avundssjuka som drivkraft

-Får FRA-debatten ett nästa steg?

-Bättre svansföring i skattepolitiken

-Stockholmsandan finns på Stockholmsmötet?

-Det var Calles fel!

-Nollsummespel i landet lagom

-Kan alla bo vid vattnet?

-Är Handelskammaren emot spårvagnar

-Koldioxid är koldioxid - eller?

-Kan man inte bygga Citybanan i Norrland?

-Låt oss handla våra Alvedon på macken

-Är vi verkligen franska bönder?

-En skatt är en skatt är en höjd skatt

-PR-tips till Borg - döp om värnskatten

-Var politikerna modigare förr?

-Sverige har fått en ny politisk fånge

-Populister profiterar på citybanan

 
Skribenter
Malin Dacke

Sofia Linder

Stefan Johansson

Anna Wersäll

Andreas Åström

Fredrik Sand

Niklas Kåvius

Magnus Åkerman

Johan Treschow

Anna Malmgren

Andreas Krohn

Anna Wåglund Söderström

Helena Öman

Lotta Andersson

Tomas Rittsel

Per Hammarstedt

Thorbjörn Högberg

Charlotta Wahlberg

Karolina Krön

Sophia Nygård

Marcus Hellqvist

Karin Malmström

Carl-Johan Jargenius

Emelie Robertsson

Nicklas Lundblad

Linn Bergman

Anders Lundwall

Peter Egardt

Charlotte Nyberg

VÄSTRA TRÄDGÅRDSGATAN 9, BOX 16050, 103 21 STOCKHOLM | TEL: 08-555 100 00 | FAX: 08-566 316 00 | INFO@CHAMBER.SE