Stockholms Handelskammare

Du är här:  Kommentaren
Det går att påverka!
Publicerad den 28 September 2010

I går tog kommunfullmäktige i Stockholm beslut om att bygga ett nytt bostadsområde för 10 000 invånare på Årstafältet. För bara fem år sedan var det otänkbart. Årstafältet skulle bli park. Men den ambitionen hade funnits i årtionden utan att fältet faktiskt blivit park. De nödvändiga investeringarna hade uteblivit. Årstafältet hade förblivit vad det alltid varit, ett ogästvänligt, blåsigt, tistelbevuxet fält mellan trafiklederna.

I februari 2006 presenterade Handelskammaren sin rapport ”Åtgärda Stockholms stadsbrist”, som handlade om att bygga en ny stadsdel  - inklusive park - på Årstafältet. Och då var det verkligen att svära i kyrkan. På den tiden drev Stockholms stad policyn att ingen mark fick bebyggas som inte redan var bebyggd eller åtminstone asfalterad. Handelskammaren har hela tiden hävdat att en sådan stadsbyggnadsfilosofi får orimliga konsekvenser. Det innebär att industriområden, hamnar, flygplatser och terminaler får lämna plats för bostäder för den ständigt växande befolkningen. Och hur ska Stockholm då kunna fungera i framtiden? Det fordras faktiskt att man vågar kröka ett och annat grässtrå om Stockholm ska kunna växa på ett hållbart och vettigt sätt.

När Årstaborna fick ranka sina grönområden kom Årstafältet på betryggande jumboplats. Det var knappt att man ville rasta hunden där. Det var kanske skälet till att de nya politiker som tog makten i Stadshuset efter valet 2006 faktiskt vågade utmana gräskramarna och dra igång en planering för Årstafältet med det uttalade syftet att ta tillvara Handelskammarens idéer. De stora proteststormarna har uteblivit. Handelskammaren har med god och genomarbetat argumentation fått till stånd ett beslut som hela det politiska etablissemanget tidigare ansett omöjligt. Så idag är vi nöjda och glada över vad vi faktiskt åstadkommit. Det går att påverka!




   Skriv ut
   Felanmäl sidan
 
Kommentarer av Anna Wersäll

1 2
 
VÄLJ SKRIBENT


SENASTE KOMMENTARER

28 October 2010
-Våga satsa på Tyskland!
Rebecca Schmid

28 October 2010
-IT-ministern klar med klyftan
Fredrik Sand

19 October 2010
-Blir vi verkligen bättre?
Anna Wersäll

16 October 2010
-EU-parlamentariker, tänk om och försvara frihandeln!
Charlotte Kalin

6 October 2010
-Dags för bättre offentliga affärer
Niklas Kåvius

1 October 2010
-Bostadsmarknaden är A och O
Sofia Linder

1 October 2010
-Dags att förnya dagens 60-åring
Tomas Rittsel


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
MALMSKILLNADSGATAN 46, 7 TR, BOX 16050, 103 21 STOCKHOLM | TEL: 08-555 100 00 | FAX: 08-566 316 00 | INFO@CHAMBER.SE