Kontakt
|
A-Ö
|
In English
|
Pressrum
Hem
Näringspolitik
Tjänster
Nätverk
Internationell handel
Kurser & evenemang
Du är här:
Kommentaren
Fredrik Sand ansvarar för IT-frågor på Stockholms Handelskammare.
Prenumera på Fredrik Sands blogginlägg
Prenumera på alla personers blogginlägg
Bankförbud på Internet
23 September 2009
Post- och telestyrelsen (PTS) har från sitt höga säte vid Stureplan utfärdat en
underrättelse
om att .SE som administrerar domännamn för Sverige ska förhindra att ordet ”bank” används i domännamn.
Tilltaget har inte på något sätt stärkt PTS aktier i Internetvärlden. Det finns en rad mer eller mindre lustiga problem som att folk och platser heter något med ”bank” i namnet, eller att flera banker inte har ordet bank i sitt namn. Nedan tar jag dock upp några andra invändningar.
Att återinföra en slags förhandsprövning av domännamn är ett avsteg från den friare domännamnstilldelningen som var ett av syftena med den process som ledde fram till att riksdagen stiftade
lagen (2006:24) om nationella toppdomäner för Sverige på Internet.
Nu när lagen för första gången används av PTS så går det emot en av de centrala tankarna som låg bakom lagen.
Säkerhetsproblemen kring banker på nätet bör tas på allvar. Det har funnits uppmärksammade fall med svenska banker. De aktuella myndigheterna bör nog sätta sig ner och fundera på hur man på lämpligaste sätt hanterar de problem som de facto finns kring Internetbankerna – i den mån bankerna själva inte klarar det. Andra har
närmare beskrivit
hur problemen med registrering av ”felstavade” domännamn, falska webbplatser och phishing förhåller sig till PTS förslag.
Vi har nu cirka femton års erfarenhet av Internetbanker. I PTS underrättelse framkommer det att det inte har varit några specifika problem som PTS förslag skulle lösa. Då framstår det som en onödig och opropertionerlig åtgärd som dessutom ska genomföras av fel organisationer.
Varken PTS eller .SE har den kunskap om bankverksamhet eller tillsyn av sådan som krävs. Det vore därför lämpligare om Finansinspektionen eller Bolagsverket (som har hand om bankregistret) tog sitt tillsynsansvar när det gäller webbplatser som utger sig för att vara banker.
Detta är också en principiellt viktigt fråga. I praktiken lägger de närmast ansvariga myndigheterna ut ansvaret på ytterligare en myndighet – PTS. PTS i sin tur lägger ut ansvaret på en privat aktör.
Förslag som går ut på att låta mellanhänder få ansvaret för uppgifter som normalt en myndighet skulle utföra, med den rättssäkerhet och kompetens som man skulle kunna förvänta sig, har blivit vanligare. Det gäller särskilt inom Internetområdet. Detta är en orimlig utveckling som Handelskammaren motsätter sig.
Uppföljning 28 september 2009: PTS
ändrar
sig.
Läsarnas inlägg
Av: (5 October 2009)
Vilket problem är det som ska lösas?
Av: Fredrik (25 September 2009)
Tack för din kommentar Kjell.
Som jag nämner finns det en rad säkerhetsfrågor kring banker på Internet. Det du tar upp är ett av dem. Förslaget om "bank" löser nog inte just det problemet.
Som sagt, det finns utrymme för alla inblandade att fundera över säkerhets- och bedrägeririsker inom området.
Någon slags utvärdering behövs av domännamn
Av: Kjell Winlund (25 September 2009)
Alltid svårt med automatiska system som genererar pengar, att spärra vissa ord kan jag förstå då kan vara en möjlig väg, men det bästa vore att få bort alla medvetna felsavningar. Men det kräver nog en återgång till en man med Björn Eriksens integritet då. Detta för att i någon mån skydda allmänheten från felaktig information eller trojaner.
T.ex. http://www.skattteverket.se eller http://www.skateverket.se som i webbfilter betecknas som en "Spyware" site.
Namn
E-postadress
Rubrik
Meddelande *
Fyll i tecknen nedan innan du sparar.
* Handelskammaren förbehåller sig rätten att plocka bort inlägg som anses stötande, rasistiska eller olagliga. Vi plockar också bort spam.
Skriv ut
Felanmäl sidan
Tipsa om sidan
Kommentarer av
Fredrik Sand
-
Gärna medalj, men först rejält med data
-
SL kan göra mer än att skryta
-
Det finns för lite information på nätet
-
Ny lag ger bättre väder?
-
Slutet på kärnkraftsfrågan?
-
Mer öppenhet när riksdagen går på vår linje
-
Efter Göran Persson - IT-politik i valrörelsen?
-
Offentliga data fixar Odells sushilunch
-
Upphovsrätt: Kulturskapare kliver ur askan
-
Regeringen gör rätt
-
Släpp även vår kultur fri
-
Vi bjuder statsministern på middag
-
London tar täten
-
Nyårslöfte från den offentliga sektorn?
-
Finansdepartementet på plats
-
Hamnar EU på Handelskammarens linje?
-
Avstängningsfrågan en milstolpe
-
Trycket ökar: Ge oss våra data Odell!
-
Förslaget som e-delegationen glömde att lämna
-
Stockholms stad lovar runt
-
Finansdepartementet försvårar debatten
-
Bjuder Odell med armbågen?
-
Globalt besvikna på regeringen
-
Bankförbud på Internet
-
Vilka twittrar i den offentliga sektorn?
Skribenter
Anna Wersäll
Andreas Åström
Fredrik Sand
Niklas Kåvius
Sofia Linder
Magnus Åkerman
Johan Treschow
Anna Malmgren
Andreas Krohn
Anna Wåglund Söderström
Helena Öman
Lotta Andersson
Tomas Rittsel
Per Hammarstedt
Thorbjörn Högberg
Charlotta Wahlberg
Stefan Johansson
Karolina Krön
Sophia Nygård
Marcus Hellqvist
Karin Malmström
Carl-Johan Jargenius
Malin Dacke
Emelie Robertsson
Nicklas Lundblad
Linn Bergman
Anders Lundwall
Peter Egardt
Charlotte Nyberg
VÄSTRA TRÄDGÅRDSGATAN 9, BOX 16050, 103 21 STOCKHOLM | TEL: 08-555 100 00 | FAX: 08-566 316 00 |
INFO@CHAMBER.SE