Kontakt
|
A-Ö
|
In English
|
Pressrum
Hem
Näringspolitik
Tjänster
Nätverk
Internationell handel
Utbildningar & event
Du är här:
Kommentaren
Fredrik Sand ansvarar för IT-frågor på Stockholms Handelskammare.
Prenumera på Fredrik Sands blogginlägg
Prenumera på alla personers blogginlägg
Upphovsrätt: Kulturskapare kliver ur askan
Publicerad den 11 March 2010
Det är förstås glädjande att upphovsmän också är med i debatten om upphovsrätten. Hela 50 000 kulturskapare riskerar dock att hamna i elden när de kliver ur upphovsrättsdebattens aska. I en debattartikel formulerar kulturskaparnas företrädare luddiga krav på bredbandsoperatörerna.
Låt mig först vara tydlig: Upphovsrätten är en viktig och central institution i en fri marknadsekonomi. Den skapar möjlighet och incitament för en ekonomisk utveckling av fundamental karaktär. Den omfattande olovliga fildelningen av upphovsrättsskyddat material är ett misslyckande som skadar upphovsmännen och upphovsrättsinnehavarna.
I artikeln
Stort stöd för upphovsrätt på nätet
(SvD den 10 mars 2010) skriver företrädare för nätverket
Kulturskaparna
(som säger sig representera cirka 50 0000 författare, bildkonstnärer, musikskapare, skådespelare, artister, regissörer, musiker och journalister) om att det finns ett starkt stöd för upphovsrätten. Just dessa grupper har emellertid anledning att fundera över vart deras resonemang leder.
Kulturskaparna menar att bredbandsoperatörerna måste ta ett ansvar för att stävja den illegala fildelningen. Det är dock lite oklart hur detta ska gå till. Just bredbandsoperatörerna möjliggör ju de legala alternativen och vissa av dem bidrar själva med de tjänster som Kulturskaparna menar behövs.
Kulturskaparna talar om den illegala fildelningen som pågår i operatörernas nät och menar att operatörerna lägger ansvaret för problemen hos sina kunder. Det antyder att operatörerna, enligt författarna, borde ta ett större ansvar för sina kunders trafik och verksamhet. Det väcker frågan om det som kallas ”mere conduit” på EU-språk. I korthet kan man säga att det är en för hela EU överenskommen och sedan länge gällande princip som går ut på att Internetoperatörer inte kan hållas ansvariga för vad som vidareförmedlas i deras nät. Är det denna princip som skribenterna vill ändra på?
Låt mig nu vara ännu tydligare: Det är rättsväsendet, inte privata företag, som ska bekämpa brottslighet.
Om operatörerna skulle hållas ansvariga för innehållet i vidareförmedlingen skulle de bli tvungna att göra rättsliga bedömningar av sina kunders verksamhet och trafik för att inte dras in i kostsamma rättsprocesser.
Allt fler regler för nätanvändningen kan göra att inte bara operatörer utan även tjänsteskapare, konsumenter och andra – om inte hindras – i alla fall avskräcks från att använda möjligheterna med Internet. Det ger sämre förutsättningar för skapande och innovation på nätet.
Dessutom är det en beprövad teknik för maktutövning att sätta press på dem som framför eller vidareförmedlar ett budskap. Flera länder stoppar redan misshaglig journalistik, samhällskritik, ”anstötlig konst” eller vad det kan vara som för dagen stör makthavarna. Detta bör stämma dem till eftertanke som oroar sig för Internetanvändningens framtid. Det gäller nog särskilt författare, bildkonstnärer, journalister och andra kulturskapare.
Åter till upphovsrätten, den måste nog räddas undan sina ivrigaste försvarare. Det är de högljudda särintressena som gör att upphovsrättens legitimitet försvagas. Låt oss i stället diskutera en reformerad upphovsrätt som gagnar alla intressenter. Det behövs när Internet och digitaliseringen har förändrat förutsättningarna för alla – för alltid.
Läs också:
Pirate Bay-domen ointressant
,
Upphovsrätt på skakig grund
och
Fildelning i Asks lilla gula
Läsarnas inlägg
Svar till Christer
Publicerad den Av: Fredrik (15 March 2010)
Det jag menar är ett en upphovsrätt i sig behövs. Det behövs också en rejäl diskussion kring hur dagens upphovsrätt kan reformeras för att skapa utrymme för de värden som Internet, digital teknik m.m. gör möjliga.
Några av mina andra kommentarer som är länkande sist i artikeln tar upp den frågan.
Svar till Uno
Publicerad den Av: Fredrik (15 March 2010)
Mildner skriver flera intressanta saker i sin bloggpost, bland annat "... vi måste ställa högre krav på våra folkvalda när det gäller internetpolitiken."
http://blogg.svd.se/nyamedier?id=18656
Hur menar du nu då?
Publicerad den Av: Christer (13 March 2010)
Jag håller med i stort men det är en sak jag inte förstår:
"Låt mig först vara tydlig: Upphovsrätten är en viktig och central institution i en fri marknadsekonomi. Den skapar möjlighet och incitament för en ekonomisk utveckling av fundamental karaktär."
På vilket sätt då? Det är hinder den skapar, inte möjligheter eller incitament. Det är ju precis detta i grunden felaktiga resonemang som upphovsrättsindustrin baserar sin propaganda på.
Att fejka verkligheten ger ingen hållbar tillit!
Publicerad den Av: Uno Hansson (13 March 2010)
Anders Mildner hänvisar till följande:
"... Well, what can't be copied?
There are a number of qualities that can't be copied. Consider "trust."
Trust cannot be copied. You can't purchase it. Trust must be earned, over time. It cannot be downloaded. Or faked...”
http://www.kk.org/thetechnium/archives/2008/01/better_than_fre.php
Skriv ut
Felanmäl sidan
Dela
Kommentarer av
Fredrik Sand
16 September 2010
-
Hur ska du rösta om du vill ha mer öppna data?
13 September 2010
-
Britterna före igen
31 August 2010
-
Gärna medalj, men först rejält med data
27 August 2010
-
SL kan göra mer än att skryta
18 August 2010
-
Det finns för lite information på nätet
1 July 2010
-
Ny lag ger bättre väder?
17 June 2010
-
Slutet på kärnkraftsfrågan?
3 June 2010
-
Mer öppenhet när riksdagen går på vår linje
9 April 2010
-
Efter Göran Persson - IT-politik i valrörelsen?
23 March 2010
-
Offentliga data fixar Odells sushilunch
11 March 2010
-
Upphovsrätt: Kulturskapare kliver ur askan
1 March 2010
-
Regeringen gör rätt
1
2
3
4
5
6
7
VÄLJ SKRIBENT
Anders Lundwall
Andreas Åström
Andreas Krohn
Anna Malmgren
Anna Wåglund Söderström
Anna Wersäll
Carl-Johan Jargenius
Charlotta Sandahl
Charlotte Kalin
Emelie Robertsson
Fredrik Sand
Helena Olsson
Helena Öman
Johan Lundstedt
Johan Treschow
Karin Malmström
Karolina Krön
Linn Bergman
Lotta Andersson
Magnus Åkerman
Malin Dacke
Marcus Hellqvist
Maria Rankka
Mats Lindquist
Nicklas Lundblad
Niklas Kåvius
Per Hammarstedt
Peter Egardt
Rebecca Schmid
Sofia Linder
Sophia Nygård
Stefan Johansson
Thorbjörn Högberg
Tomas Rittsel
SENASTE KOMMENTARER
26 November 2010
-
Pirate Bay-domen är fortfarande ointressant
Fredrik Sand
19 November 2010
-
Håller IT-ministern vad hon lovar?
Fredrik Sand
16 November 2010
-
Tillväxtbroms eller möjlig gaspedal?
Sofia Linder
2 November 2010
-
Några tips till en upphandlingsminister
Niklas Kåvius
1 November 2010
-
Förändra skatteutjämnings-systemet!
Sofia Linder
29 October 2010
-
Öppna data räddar liv
Fredrik Sand
28 October 2010
-
"Det finns ingen bostadsbrist..."
Sofia Linder
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
MALMSKILLNADSGATAN 46, 7 TR, BOX 16050, 103 21 STOCKHOLM | TEL: 08-555 100 00 | FAX: 08-566 316 00 |
INFO@CHAMBER.SE