Stockholms Handelskammare

Du är här:  Kommentaren
fredrik_s
Fredrik Sand ansvarar för IT-frågor på Stockholms Handelskammare.


Prenumera på Fredrik Sands blogginlägg


Prenumera på alla personers blogginlägg
IT-ministern underskattad
Publicerad den 24 January 2011

Det har diskuterats en del om att regeringen är för stor. Maktfördelningen och partiernas styrka kommer naturligtvis att få konsekvenser för regeringsarbetet och Allianssamarbetet. När Dagens Nyheter funderar på ledarsidan råkar tidningen dock avslöja ett visst mått av otidsenlighet.

Enligt DN är det oklart vad IT- och regionminister Anna-Karin Hatt ska göra ”annat än att twittra och hålla tal om Internets förträfflighet.” DN har analyserat och kommit fram till att C (och KD) har förlorat inflytande över tunga sakfrågor, liknande resonemang förs av SvD. Det beror väl på hur man ser det.

Hatt har ansvar för regleringen av marknaden för elektronisk kommunikation. Bara i Sverige skapades det intäkter om över 50 miljarder kronor på den marknaden enligt Post- och telestyrelsen. IT-sektorn står för 5 procent av EU:s BNP, med ett marknadsvärde på 660 miljarder euro per år, men bidrar med betydligt mer till den totala produktivitetsökningen (20 procent direkt från IT-sektorn och 30 procent från IT-investeringar, enligt EU-kommissionen). Nettoomsättning för den svenska IT-branschen var 2006 496 miljarder kronor.
 
Även om tekniken och branschen är viktiga så är informationsteknikens påverkan på den ekonomiska och sociala utvecklingen det som är viktigast. Den ger upphov till nya politiska frågeställningar som få politiker hittills har hanterat väl.

Stundtals har det varit dramatiskt. Riksdagsledamöter har gråtit i kammaren och hotade att fälla en regering med egen majoritet. FRA-debatten var en direkt följd av att IT har förändrat förutsättningar för vår kommunikation. Nätet har blivit vår vardag. Fildelningen skickade ett nytt svenskt parti till Europaparlamentet. Bodströmsamhället var Socialdemokraternas, föga imponerande, bidrag till debatten om informationssamhället. Regeringen Reinfeldts hantering av datalagring och integritet lämnar också en del att önska. Förhoppningsvis kan ett statsråd med kunskap om informationsteknikens samhällspåverkan bidra till en sakligare och mer insiktsfull debatt.

En IT-minister ger hopp om att de viktiga sakfrågorna om Internet, elektronisk kommunikation och de tillväxtbranscher som hör till får tillräcklig uppmärksamhet. En minister som utvecklar en personlig förståelse för förändringarna i informationssamhället kanske kan stävja de vildaste idéerna från Justitie- och Försvarsdepartementen. Förhoppningsvis kan IT-ministern också bidra till en konstruktiv debatt om öppenhet, integritet och frihetsfrågorna på nätet och i andra verksamheter som omvandlas av informationstekniken.

Hatts ”tal om Internets förträfflighet” har tagits emot väl av dem som intresserar sig för IT-politik. Även om inte ledarredaktionerna ger mycket för IT-politiken så välkomnar vi Hatts ambition med en digital agenda för Sverige. Regeringen och myndigheterna kan göra mycket för att förbättra förutsättningarna för informationssamhället, även om en hel del ska lämnas till marknaden.





   Skriv ut
   Felanmäl sidan
 
Kommentarer av Fredrik Sand

21 December 2012
-Strategier och agendor – men när kommer besluten?

17 October 2012
-Inte många innovationer i regeringens nya strategi

18 September 2012
-Dubbdäck: Avgifter inte den enda lösningen

18 September 2012
-FoU: förstärkning och fokus

20 August 2012
-Datajägare för digital insyn

12 July 2012
-Gratis väder – gör din egen prognos!

13 June 2012
-Fler på Handelskammarens linje om öppna data

20 April 2012
-Revolutionära priser

4 April 2012
-SciLifeLab: viktigt besked att följa upp

23 March 2012
-Digital guldgruva för hundar och guldletare

2 March 2012
-Handelskammarens engagemang är större än öppna data

27 February 2012
-Open Stockholm Award

1 2 3 4 5 6 7
 
VÄLJ SKRIBENT


SENASTE KOMMENTARER

9 March 2011
-Slut på pendlingseländet?
Magnus Åkerman

2 March 2011
-Har du e-leg?
Fredrik Sand

1 March 2011
-Bostadsmarknaden – en tryckkokare
Sofia Linder

28 February 2011
-Sverige bäst på e-förvaltning?
Fredrik Sand

23 February 2011
-Verkligt fri television?
Fredrik Sand

15 February 2011
-Visar Iran och Motala att vi behöver IT-säkerhet?
Fredrik Sand

10 February 2011
-Riksdagen måste ändra om datalagringen
Fredrik Sand


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
MALMSKILLNADSGATAN 46, 7 TR, BOX 16050, 103 21 STOCKHOLM | TEL: 08-555 100 00 | FAX: 08-566 316 00 | INFO@CHAMBER.SE