Stockholms Handelskammare

Du är här:  Kommentaren
fredrik_s
Fredrik Sand ansvarar för IT-frågor på Stockholms Handelskammare.


Prenumera på Fredrik Sands blogginlägg


Prenumera på alla personers blogginlägg
Upphovsrätt: rätt röstat räcker inte
Publicerad den 5 October 2011

Justitieminister Beatrice Asks hantering av upphovsrättspolitiken har tidigare kritiserats i denna spalt. Därför kan det vara på sin plats att uppmuntra när regeringen har gjort något bra – även om det har gått en liten tid. Sverige röstade emot förslaget om förlängd skyddstid för upphovsrätt för inspelad musik. Skyddstiden förlängdes ändå, från 50 år till 70 år. Visserligen är det kortare än kommissionens ursprungliga förslag om 95 år, men tiden är kanske inte det mest intressanta.

När Justitiedepartementet skickade förslaget på remiss ansåg Handelskammaren att kommissionens underlag hade brister och att underlaget beskrev frågan i ett för snävt perspektiv. Kommissionen fokuserade på förändringar i cd-försäljning och tog inte tillräcklig hänsyn till nya affärsmodeller och nya försäljningskanaler för musik. Inte heller vägdes frågor in om ekonomisk tillväxt och samhällsekonomisk nytta av andra sätt att använda verken (när skyddstiden löpt ut).

Sverige är EU:s tredje största upphovsrättsekonomi (enligt en rapport från 2003). Det finns således ett starkt svenskt intresse att ytterligare stärka närings- och tillväxtpolitiska aspekter i upphovsrättspolitiken.

Varför inte göra som den brittiske premiärministern David Cameron gjorde? Tillsätt en grupp som får i uppdrag att lämna förslag till en upphovsrättspolitik som gynnar tillväxt och innovation samtidigt som upphovsmännens intressen tillvaratas. Det brittiska resultatet bör vara intressant läsning, inte bara för Justitiedepartement.





   Skriv ut
   Felanmäl sidan
 
Kommentarer av Fredrik Sand

5 February 2009
-Islossning i kärnkraftsfrågan

15 December 2008
-Helomvändning av regeringen

10 October 2008
-Fildelning i Asks lilla gula

9 September 2008
-Skobyte gav högre inflation

22 August 2008
-E-fakturorna vinner mark

21 April 2008
-Upptakt för energipolitik

18 March 2008
-Delete för Renfors fildelningsförslag

15 February 2008
-Företagarna och medborgarna syns inte till i Odells plan

1 2 3 4 5 6 7
 
VÄLJ SKRIBENT


SENASTE KOMMENTARER

20 April 2012
-Revolutionära priser
Fredrik Sand

4 April 2012
-Dämpad tjänstesektor hamstrar personal när matchningen inte funkar
Helena Olsson

4 April 2012
-SciLifeLab: viktigt besked att följa upp
Fredrik Sand

23 March 2012
-Digital guldgruva för hundar och guldletare
Fredrik Sand

2 March 2012
-Handelskammarens engagemang är större än öppna data
Fredrik Sand

27 February 2012
-Open Stockholm Award
Fredrik Sand

23 February 2012
-2012 blir ett krypkörningens år
Helena Olsson


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
MALMSKILLNADSGATAN 46, 7 TR, BOX 16050, 103 21 STOCKHOLM | TEL: 08-555 100 00 | FAX: 08-566 316 00 | INFO@CHAMBER.SE