Stockholms Handelskammare

Du är här:  Kommentaren
fredrik_s
Fredrik Sand ansvarar för IT-frågor på Stockholms Handelskammare.


Prenumera på Fredrik Sands blogginlägg


Prenumera på alla personers blogginlägg
Home alone – Jobba hemma-dagen 8 februari
Publicerad den 7 February 2012

Tydligen arbetar relativt sett få svenskar, var tionde, hemifrån – men hela 85 procent av svenskarna har tillgång till Internet hemma enligt undersökningen Svenskarna och Internet 2011. Det passar bra när det nu laddas upp för Jobba hemma-dagen den 8 februari.
Det är Microsoft som har tagit initiativ till dagen. De stänger helt enkelt igen sitt kontor och jobbar hemma – och uppmanar alla andra att göra det under parollen: Arbete inte är en plats man går till utan något man gör.

Till detta knyts ett antal förhoppningar om minskat resande, större möjligheter att lägga livspusslet, högre attraktivitet för arbetsgivare när de söker personal.

Handelskammaren tror knappast att arbete från hemmet skulle minska behovet av infrastruktursatsningar i huvudstadsregionen. Bara det att befolkningen i vår region ökar med två SL-bussar om dagen gör att utmaningarna kvarstår.

Det verkar som om ökade möjligheter till (elektronisk) kommunikation också leder till ökat resande. Däremot kan smarta lösningar göra det lättare att till exempel resa kollektivt. Tekniken gör även andra transporter mer effektiva med GPS:er och annat IT-stöd. Hemarbete kan säkert också minska belastningen under den så kallade maxtimmen då flest åker till jobbet. Resorna till möten och kunder kan göras vid andra tidpunkter.

Jobba hemma-dagen understryker behovet av rätt förutsättningar för en modern arbetskraft i tjänstesektorn. Arbete är något man gör. Får man göra det på sitt eget sätt kanske man också gör det bättre. I en undersökning säger sig 68 procent vara mer produktiva när de jobbar hemifrån. Fenomenet ”bring-your-own-device” har uppmärksammats under senare tid – de anställda använder sina egna telefoner och datorplattor i arbetet. Det kan leda till smartare sätt att arbeta, även om det är en utmaning för säkerhetsarbetet på IT-avdelningarna.

Du kanske inte behöver vara ensam hemma med jobbet. Ska Microsoft fullfölja tanken att arbete är något man gör och inte en plats, så blir det nog till att byta slogan. Kanske ”Jobba där du är, med det du har” passar bättre nästa år. ”Härarbeta” lanserades som ett begrepp för några år sedan, Den tredje platsen – inte hemma och inte på jobbet befolkas ju av redan av laptop-nomader – på jakt efter gott kaffe och nästa idé.





   Skriv ut
   Felanmäl sidan
 
Kommentarer av Fredrik Sand

21 December 2012
-Strategier och agendor – men när kommer besluten?

17 October 2012
-Inte många innovationer i regeringens nya strategi

18 September 2012
-Dubbdäck: Avgifter inte den enda lösningen

18 September 2012
-FoU: förstärkning och fokus

20 August 2012
-Datajägare för digital insyn

12 July 2012
-Gratis väder – gör din egen prognos!

13 June 2012
-Fler på Handelskammarens linje om öppna data

20 April 2012
-Revolutionära priser

4 April 2012
-SciLifeLab: viktigt besked att följa upp

23 March 2012
-Digital guldgruva för hundar och guldletare

2 March 2012
-Handelskammarens engagemang är större än öppna data

27 February 2012
-Open Stockholm Award

1 2 3 4 5 6 7
 
VÄLJ SKRIBENT


SENASTE KOMMENTARER

21 December 2012
-Strategier och agendor – men när kommer besluten?
Fredrik Sand

17 October 2012
-Inte många innovationer i regeringens nya strategi
Fredrik Sand

18 September 2012
-Dubbdäck: Avgifter inte den enda lösningen
Fredrik Sand

18 September 2012
-FoU: förstärkning och fokus
Fredrik Sand

20 August 2012
-Datajägare för digital insyn
Fredrik Sand

12 July 2012
-Gratis väder – gör din egen prognos!
Fredrik Sand

13 June 2012
-Fler på Handelskammarens linje om öppna data
Fredrik Sand


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
MALMSKILLNADSGATAN 46, 7 TR, BOX 16050, 103 21 STOCKHOLM | TEL: 08-555 100 00 | FAX: 08-566 316 00 | INFO@CHAMBER.SE