Kontakt
|
A-Ö
|
In English
|
Pressrum
Hem
Näringspolitik
Tjänster
Nätverk
Internationell handel
Utbildningar & event
Du är här:
Kommentaren
Fredrik Sand ansvarar för IT-frågor på Stockholms Handelskammare.
Prenumera på Fredrik Sands blogginlägg
Prenumera på alla personers blogginlägg
Vi välkomnar vässade forskningsförslag
Publicerad den 13 February 2012
Forskningsminister Jan Björklund (FP) har presenterat en tolvpunktslista för forskningspolitiken efter beskeden från AstraZeneca om neddragningen i Södertälje (
DN Debatt 9/2 2012
).
Många av Björklunds förslag är bra och mycket välkomna. Möjligen finns det fog för att påstå att listan med förslag för forskningspolitiken är betänkligt lång. Vi har ju haft mer än fem år med forskningsministrar från Folkpartiet.
Handelskammaren skulle nog flytta det sista förslaget – skatter för bättre innovationsklimat – högre upp på listan. Det är angeläget med bättre generella förutsättningar. Det leder till diversifiering bland företagen och undviker riskerna med att regeringen eller andra ska peka ut framtidens vinnare och förlorare bland företag och forskningsfält. I huvudstadsregionen behövs också infrastruktur och bostäder för att Stockholm ska klara av att locka forskare och underlätta för forskningsbaserade och innovativa företag.
Effektivare användning av de statliga forsknings- och innovationsresurserna är angeläget. Därför är det bra att Björklund dammar av Globaliseringsrådets (och andras) förslag om att rikta resurserna till de mest framgångsrika forskarna.
Sverige satsar mer än de flesta länder på offentlig information. Ministern lyfter fram kvalitetsregistren i sjukvården. Dessa innehåller stora mängder data som kan användas för medicinsk forskning. Det finns betydligt fler datakällor som kan användas för forskning och innovation inom många områden. Register som dessutom staten kontrollerar.
Just nu förhandlas det om nya regler för bättre och rättvisare tillgång till offentliga data i Bryssel.
Regeringen tvekar
, liksom
riksdagen
, inför att ge företag bättre möjligheter att ta del av dessa data – det slår mot forskning och innovation. En utredning ska se över möjligheterna att få ut data i elektroniskt format. Även reglerna som ligger till grund för
Datainspektionens beslut
i fråga om Life Gene-projektet, som Björklund tar upp, ska behandlas i Bryssel. Björklund bör rådgöra med de ansvariga ministrarna för dessa frågor på Social-, Närings- och Justitiedepartementet.
Forsknings- och innovationsfrågorna kräver samverkan och samordning.
Skriv ut
Felanmäl sidan
Dela
Kommentarer av
Fredrik Sand
16 September 2010
-
Hur ska du rösta om du vill ha mer öppna data?
13 September 2010
-
Britterna före igen
31 August 2010
-
Gärna medalj, men först rejält med data
27 August 2010
-
SL kan göra mer än att skryta
18 August 2010
-
Det finns för lite information på nätet
1 July 2010
-
Ny lag ger bättre väder?
17 June 2010
-
Slutet på kärnkraftsfrågan?
3 June 2010
-
Mer öppenhet när riksdagen går på vår linje
9 April 2010
-
Efter Göran Persson - IT-politik i valrörelsen?
23 March 2010
-
Offentliga data fixar Odells sushilunch
11 March 2010
-
Upphovsrätt: Kulturskapare kliver ur askan
1 March 2010
-
Regeringen gör rätt
1
2
3
4
5
6
7
VÄLJ SKRIBENT
Anders Lundwall
Andreas Åström
Andreas Krohn
Anna Malmgren
Anna Wåglund Söderström
Anna Wersäll
Carl-Johan Jargenius
Charlotta Sandahl
Charlotte Kalin
Emelie Robertsson
Fredrik Sand
Helena Olsson
Helena Öman
Johan Lundstedt
Johan Treschow
Karin Malmström
Karolina Krön
Linn Bergman
Lotta Andersson
Magnus Åkerman
Malin Dacke
Marcus Hellqvist
Maria Rankka
Mats Lindquist
Nicklas Lundblad
Niklas Kåvius
Per Hammarstedt
Peter Egardt
Rebecca Schmid
Sofia Linder
Sophia Nygård
Stefan Johansson
Thorbjörn Högberg
Tomas Rittsel
SENASTE KOMMENTARER
21 December 2012
-
Strategier och agendor – men när kommer besluten?
Fredrik Sand
17 October 2012
-
Inte många innovationer i regeringens nya strategi
Fredrik Sand
18 September 2012
-
Dubbdäck: Avgifter inte den enda lösningen
Fredrik Sand
18 September 2012
-
FoU: förstärkning och fokus
Fredrik Sand
20 August 2012
-
Datajägare för digital insyn
Fredrik Sand
12 July 2012
-
Gratis väder – gör din egen prognos!
Fredrik Sand
13 June 2012
-
Fler på Handelskammarens linje om öppna data
Fredrik Sand
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
MALMSKILLNADSGATAN 46, 7 TR, BOX 16050, 103 21 STOCKHOLM | TEL: 08-555 100 00 | FAX: 08-566 316 00 |
INFO@CHAMBER.SE