Kontakt
|
A-Ö
|
In English
|
Pressrum
Hem
Näringspolitik
Tjänster
Nätverk
Internationell handel
Kurser & evenemang
Du är här:
Kommentaren
Fredrik Sand ansvarar för IT-frågor på Stockholms Handelskammare.
Prenumera på Fredrik Sands blogginlägg
Prenumera på alla personers blogginlägg
Företagarna och medborgarna syns inte till i Odells plan
15 February 2008
Regeringen och Mats Odell har presenterat sin plan för e-förvaltningen – ett välkommet och bra initiativ. Användarna, det vill säga företagare och medborgare, syns dock knappt till. E-förvaltning handlar i slutändan om att, med hjälp av IT, förenkla kontakterna mellan den offentliga sektorn, medborgare och företagare. En plan som inte har användarna i fokus riskerar att trassla in sig i teknikaliteter.
I planen får vi lära oss en hel del om problemen med att styra IT-användningen i offentlig sektor – från korrekt hantering av programlicenser till sektorssamordning. Det verkar som regeringen har insett att den har en hel del att göra innan e-förvaltningen är här på allvar. Positivt är i alla fall att flera departement är med och tar ansvar.
En hel del är nytt och intressant. Annat är ompaketering av saker som regeringen hade varit tvungen att göra ändå, t.ex. att införa redan beslutade EU-direktiv i Sverige. Regelförenkling, som ju regeringen redan har utlovat, är i och för sig önskvärt, men har inte direkt med e-förvaltning att göra.
Det sägs dock allt för lite om de förväntade resultaten för användarna av tjänsterna. Avsnittet om förvaltningens kontakter med medborgare och företag är det som får minst utrymme i handlingsplanen. Under avsnittet om ökad tillgänglighet framgår det att de prioriterade frågorna för 2008 är att utnämna sektorsvis ansvariga samverkansansvariga myndigheter, arbeta med regelförenkling och skapa en nationell vårdportal.
Handlingsplanen ett steg framåt på ett komplicerat område. Utan en klar bild av resultaten för användarna finns det en risk att projektet blir inåtvänt och går vilse i ett stort "back-office". Kanske är statsrådet Odells mål "så enkelt som möjligt för så många som möjligt" lite väl enkelt formulerat.
Det finns inga kommentarer ännu.
Namn
E-postadress
Rubrik
Meddelande *
Fyll i tecknen nedan innan du sparar.
* Handelskammaren förbehåller sig rätten att plocka bort inlägg som anses stötande, rasistiska eller olagliga. Vi plockar också bort spam.
Skriv ut
Felanmäl sidan
Tipsa om sidan
Kommentarer av
Fredrik Sand
-
Gärna medalj, men först rejält med data
-
SL kan göra mer än att skryta
-
Det finns för lite information på nätet
-
Ny lag ger bättre väder?
-
Slutet på kärnkraftsfrågan?
-
Mer öppenhet när riksdagen går på vår linje
-
Efter Göran Persson - IT-politik i valrörelsen?
-
Offentliga data fixar Odells sushilunch
-
Upphovsrätt: Kulturskapare kliver ur askan
-
Regeringen gör rätt
-
Släpp även vår kultur fri
-
Vi bjuder statsministern på middag
-
London tar täten
-
Nyårslöfte från den offentliga sektorn?
-
Finansdepartementet på plats
-
Hamnar EU på Handelskammarens linje?
-
Avstängningsfrågan en milstolpe
-
Trycket ökar: Ge oss våra data Odell!
-
Förslaget som e-delegationen glömde att lämna
-
Stockholms stad lovar runt
-
Finansdepartementet försvårar debatten
-
Bjuder Odell med armbågen?
-
Globalt besvikna på regeringen
-
Bankförbud på Internet
-
Vilka twittrar i den offentliga sektorn?
Skribenter
Anna Wersäll
Andreas Åström
Fredrik Sand
Niklas Kåvius
Sofia Linder
Magnus Åkerman
Johan Treschow
Anna Malmgren
Andreas Krohn
Anna Wåglund Söderström
Helena Öman
Lotta Andersson
Tomas Rittsel
Per Hammarstedt
Thorbjörn Högberg
Charlotta Wahlberg
Stefan Johansson
Karolina Krön
Sophia Nygård
Marcus Hellqvist
Karin Malmström
Carl-Johan Jargenius
Malin Dacke
Emelie Robertsson
Nicklas Lundblad
Linn Bergman
Anders Lundwall
Peter Egardt
Charlotte Nyberg
VÄSTRA TRÄDGÅRDSGATAN 9, BOX 16050, 103 21 STOCKHOLM | TEL: 08-555 100 00 | FAX: 08-566 316 00 |
INFO@CHAMBER.SE