Stockholms Handelskammare

Reinfeldt hemligare än Obama?

Publicerad den 27 januari 2009


När president Obama svor presidenteden den 20 januari såg han till att det sammanföll med en ny version av Vita husets webbplats. I amerikansk politik är det självklart att kommunikation med medborgarna måste utvecklas och stärkas om förändring alls ska vara möjlig. Den svenska regeringen kan lära mycket av detta.

I dag finns inte ens en enkel samlad möjlighet att gå igenom alla de remisser som Regeringskansliet arbetar med.

Trots att regeringen Reinfeldt har vinnlagt sig om att vara lyhörd, är Regeringskansliet dövt för alla intressen som inte själva förmår hitta remisser eller bevaka departementens arbete.

Detta skulle regeringen enkelt kunna lösa med en webbplats för alla aktuella remisser, förslagsvis kallad www.remisser.se. Detta skulle påtagligt kunna vitalisera och ge fler tillträde till den politiska debatten.

Nicklas Lundblad
Ordförande IT-politiska utskottet
Stockholms Handelskammare

Fredrik Sand
Expert på IT-frågor
Stockholms Handelskammare

arrow_small Här finns en längre kommentar