Regionalt
Handelskammaren påverkar näringsklimatet i en mer företagsvänlig riktning. Det har vi gjort i drygt 100 år. De senaste åren har Handelskammaren påverkat politiken i ett stort antal för regionen viktiga frågor. Här är några exempel:
- Södra länken blev till slut verklighet.
- Förbifart Stockholm kommer att byggas.
- Norra Länken byggs nu.
- Citybanan byggs nu.
- Årstafältet planeras för tät stadsbebyggelse.
- Bromma flygplats är räddad – för den här gången.
- Uppsala Konsert & Kongress är på plats mitt i Uppsala.
- Väg 288 mellan Uppsala och Östhammar är påbörjad.
- Offentlig upphandling - två nya lagar skapar en effektivare upphandlingsprocess och öppnar upp för elektroniska anbud.
- PSI-direktivet (återanvändning av offentlig information) – EU- kommissionen beslutade att inleda överträdelseförhandlingar mot Sverige i PSI-frågan, bland annat då nuvarande svenska lagstiftning anses strida mot EG-rätten.
- Ny mutlagstiftning – en utredning har presenterats som ser över hela den nuvarande mutlagstiftningen. Institutet Mot Mutor har jobbat hårt för att få till stånd denna utredning.
- Tunnelbana till Nacka - en förstudie ska genomföras
- Skattefri andrahandsuthyrning för privatbostad – de skattefria beloppen för andrahandsuthyrning har höjts. Handelskammaren arbetar på för att göra uthyrning helt skattefri.
Oberoende tredje part
Dessutom har Handelskammaren i flera decennier skrivit internationell näringslivshistoria på det praktiska planet, som en oberoende tredje part. Det gör vi bland annat genom:
- Skiljedomsinstitutet – antalet nya mål hos Stockholms Handelskammares Skiljedomsinstitut ökar för varje år och ligger nu över 200 per år. Institutet etablerades under kalla kriget och agerade medlare mellan öst-västrelaterade handelskonflikter. I dag är marknaden ännu bredare och runt hälften av alla skiljemål rör minst en utländsk part. Företag från Kina och länder i Arabvärlden har i allt högre grad börjat anlita institutet.
- ATA-carneter och intyg – gör det enklare och billigare för företag att importera och exportera.
- Depositioner, framförallt av källkod – skapar trygghet för företag i deras utveckling av nya tjänster och produkter. Vi har i dag över 300 källkodsdeponeringar hos oss.