Stort stöd för utbyggd tunnelbana

2 211 personer som Àr bosatta i Stockholms lÀn har i en ny undersökning besvarat frÄgor som berör infrastruktur och kollektivtrafik.
NÀr de svarande ska ta stÀllning till den totala kvaliteten pÄ tunnelbanan uppger 70 procent att den antingen Àr mycket hög eller ganska hög. Endast nio procent Àr i nÄgon mÄn negativa.
Mest positiva Àr Àldre, i Äldern 65-89 Är, dÀr 78 procent ger positiva omdömen.
â Tunnelbanan Ă€r pulsĂ„dern i Stockholms arbetspendlande och kopplar ihop stora delar av staden pĂ„ ett effektivt sĂ€tt. Vi Ă€r övertygade om att tunnelbanan kommer vara vĂ€ldigt viktig för att Stockholm ska kunna vĂ€xa och utvecklas till Europas bĂ€sta huvudstad, sĂ€ger Andreas Hatzigeorgiou, vd pĂ„ Stockholms Handelskammare.
Stödet för att bygga ut tunnelbanan till fler platser Àr ocksÄ pÄtagligt. Av de tillfrÄgade stÀller sig 76 procent bakom att bygga tunnelbana till TÀby.
Samma siffror för utbyggnad till Lidingö Àr 64 procent och 70 procent för Tyresö.
â Ănnu bĂ€ttre kollektivtrafik och ett vĂ€lutvecklat tunnelbanenĂ€t som nĂ„r fler platser kommer att bli viktigt för att minska beroende av biltrafik inom staden. DĂ€rför Ă€r det positivt att regionen arbetar med en generalplan för att förstĂ€rka tunnelbanans framtida kapacitet och skapa ett effektivare tunnelbanesystem med nya linjestrĂ€ckningar, förbĂ€ttrade tvĂ€rförbindelser och fler knutpunkter, sĂ€ger Andreas Hatzigeorgiou.
Photo by Yoav Aziz on Unsplash